Co musisz wiedzieć o Present Perfect ?

CZASY GRAMATYCZNE
A kolejnym podejrzanym jest.......

Cześć!

Chciałabym napisać, że mam dzisiaj dla was prezent, ale niestety jest to tylko kolejny artykuł o czasie gramatycznym. Jedyna moja pociecha jest taka, że czas o którym właśnie dla was piszę, ma go przynajmniej w nazwie, bo mowa dzisiaj o Present Perfect. Doskonale wiem, jaki macie stosunek do tego czasu i że nie należy do waszych ulubionych, gdyż zazwyczaj jego wprowadzenie zwiastuje koniec sielanki w nauce…

Ot i kolejny delikwent wśród naszych podejrzanych!

A znacie nasze polskie powiedzenie, że „nie taki diabeł straszny jak go malują”? W tej sytuacji sprawdza się jak żadne inne. Czas, a raczej aspekt, Present Perfect budzi skrajne emocje głównie ze względu na jego niezdecydowanie co do czasoprzestrzeni, w której się znajduje, bo o ile jedną nogą twardo stoi w teraźniejszości, to drugą ciągle błądzi w przeszłości. Dzieje się to za sprawą jego zastosowania. Czas Present Perfect opisuje bowiem to co się dokonało, ale w teraźniejszości.


Nadal nie wiecie o co chodzi? Pozwólcie mi to uprościć:

W czasie Present Perfect w ogóle nie interesuje nas kiedy coś się zaczęło lub wydarzyło, ale jedynie fakt, że to coś ma związek z teraźniejszością, czyli albo trwa do tej pory, albo dopiero się zakończyło i widzimy jego skutek. I mimo, że w szkole uczą nas miliona zastosowań tego czasu, to można to streścić do dwóch polskich fraz: SKUTEK i DO TEJ PORY.

Na początek kilka faktów:

Podejrzany: Present Perfect

Nazwa zwyczajowa: czas teraźniejszy dokonany prosty

Czasoprzestrzeń: TERAŹNIEJSZOŚĆ

RYSOPIS PODEJRZANEGO

Aby wam ułatwić życie, przygotowaliśmy dla was specjalną listę czasowników nieregularnych, którą możecie zobaczyć tutaj.

Zdanie TWIERDZĄCE

Zdanie PRZECZĄCE

zdanie PYTAJĄCE

Co o nim wiemy? Konkrety, zasady, użycie i przykłady:

1. SKUTEK

Tutaj możemy śmiało mówić o czynnościach, które dopiero co się zakończyły i widzimy ich realny skutek np.:

  • Wyobraźcie sobie, że przed chwilką skończyliście odrabiać lekcje. Ten obrazek działa na wyobraźnię, co? Ech, piękna wizja…No i właśnie mamy tu wszystko co trzeba, nie określamy, kiedy i jak długo odrabialiśmy te lekcje, ale cieszymy się, że to się przed chwilą skończyło. Skutek jest? Jest! I to natychmiastowy!

I have just finished my homework.

  • Przestało padać, ale nadal widzicie kałuże na chodniku
  • Wasza druga połówka właśnie od was wyszła, ale nadal czujecie zapach perfum, a serce wali jak oszalałe.

He/She has just left.

  • No I mniej optymistyczny przykład: I have lost my keys. Upsi…Rozumiecie o co chodzi? Nie interesuje mnie, kiedy zgubiłam te klucze w tej chwili, wiadomo, że stało się to jakiś czas temu, ważny natomiast jest skutek tej sytuacji, bo stoję właśnie pod drzwiami i nie mogę się dostać do domu.

    2. DO TEJ PORY

    W tej enigmatycznej grupie zastosowań, mówimy o czynnościach, które rozpoczęły się jakiś czas temu i trwają do teraz.

    • Zaczęliście się uczyć języka angielskiego w przedszkolu i trwa to do tej pory. Tylko jesteście trochę więksi i musicie się uczyć o Present Perfect zamiast nazw zwierząt czy kolorów…, ale fakt jest faktem.

    I have learned English since I was 4 years old.

    • Do tej grupy zastosowań należą również wszystkie czynności, które wydarzyły się w okresie, który nadal trwa. Z reguły to tutaj macie najwięcej problemów. Chodzi, o to, że chcecie podkreślić, ile razy coś się wydarzyło do tej pory, ale nie wykluczacie opcji, że ta liczba może się jeszcze zmienić.

    I have seen her twice this year.

    Rozumiecie o co chodzi? Okej, spotkałam ją w tym roku już dwa razy, ale rok się jeszcze nie kończy, więc może spotkam ją jeszcze kilka razy.

    • No i ostatnie zastosowanie, chyba najłatwiejsze do zapamiętania, bo chodzi o doświadczenia. I nie drodzy państwo, nie chodzi o te doświadczenia z chemii, bo to nie jest chemii (UFFFF….), ale o nasze doświadczenia życiowe np.

    I have never been to London. 

    Czyli widzicie, w tym zdaniu interesuje nas tylko to, że dana osoba nigdy nie była w Londynie, ale tylko do tej pory! Bo oczywiście ta sytuacja może się zmienić w przyszłości. I bardzo ważne, pamiętajcie, że tam jest TO London, TO Rome itd.

    albo,

    I have eaten snails in France.

    Chociaż wolałabym tego nie pamiętać, prawdę mówiąc…No ale stało się i wcale nie chodzi tutaj o to, kiedy ta sytuacja miała miejsce, ale o sam fakt, że mamy ją na swoim koncie.

    No i koniec proszę państwa. Z 5 zastosowań zrobiło nam się dwa. To się nazywa rekordowe tempo przyswajania wiedzy.

    Strzeżcie się!

    Nie byłabym sobą, gdybym jeszcze nie przynudziła o okolicznikach czasu. No więc proszę, okolicznikami czasu Present Perfect są:

    Radzę się z nimi zaprzyjaźnić, bo one naprawdę są waszymi sojusznikami przypadku zadań z czasami mieszanymi!

    Kilka słów na koniec…

    Czy wy również zauważyliście, że dzięki naszej wizualizacji w formie puzzli nawet osoby, które mają umysł ścisły mogą to wszystko lepiej zapamiętać? Puzzle tworzą swoisty schemat, jak działanie matematyczne a ponad to wpływają bardzo korzystnie na naszą pamięć wzrokową, a także znacząco poprawiają nasze zdolności analityczne. Nie bez powodu większość z nas uwielbiała puzzle w dzieciństwie.

    A jeśli macie problem z zapamiętaniem wszystkich irregular verbs to specjalnie z myślą o was, English Puzzle wyprodukowało puzzle do nauki czasowników nieregularnych. Jak wiecie puzzle to nie tylko fantastyczna zabawa, ale także cudowna pomoc dydaktyczna w nauce. Gwarantuję wam, że dzięki naszym puzzlom, opanujesz wszystkie czasowniki nieregularne w rekordowym tempie. Zajrzyjcie już dziś do naszego sklepu!

    SKLEP

    To już wszystko na dzisiaj kochani. Mam nadzieję, że odczarowałam troszeczkę czas Present Perfect i że po tym artykule przestaniecie się bać tego czasu i zaczniecie z niego korzystać na co dzień.